Lesko i jego zabytki: cmentarz żydowski
Lesko ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Spacery po Lesku mogą stać się również wspaniałą lekcją historii, szczególnie w chwili, gdy motywem przewodnim wycieczki staną się pamiątki po tutejszej społeczności żydowskiej. Gdzie warto się wybrać?
Lesko – perła Bieszczad
Z pewnością dla wielu turystów nie lada gratką będzie wizyta w leskiej synagodze, służącej obecnie jako galeria sztuki. Największe wrażenie może jednak zrobić nekropolia żydowska w Leski. To jeden z najpiękniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce oraz największa tego typu nekropolia, jaką mogą się pochwalić Bieszczady. To jednocześnie miejsce, które urzeka malowniczym położeniem oraz ciekawą przeszłością. Co wiemy o przeszłości tego cmentarza?
Nekropolia w Lesku zajmuje powierzchnię ponad 3 ha. Do dziś można tu ujrzeć około 3 tysięcy nagrobków – pięknych macew, które urzekają swą symboliką. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z XVI wieku, i być może są pamiątkami po sefardyjskich rabinach, którzy trafili do Leska po tym, jak wygnano ich z Hiszpanii oraz Portugalii. Tak głosi miejscowa legenda, z którą jednak nie zgadza się większość historyków badających dzieje Leska i tutejszego cmentarza żydowskiego.
Więcej informacji o żydowskim cmentarzu w Lesku
Co wiemy o nim na pewno? Wiadomo, że pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XVII wieku. Badania potwierdzają jednak, iż najstarsze pochówki to pamiątki z XVI stulecia. Najstarsze macewy są dość skromne. Wykonane z miejscowego piaskowca, pozbawione są zdobień oraz symboliki – tak typowej dla żydowskich cmentarzy. W nowszej części cmentarza, na szczycie wzgórza, można ujrzeć wiele ciekawych macew o bogatszej symbolice. Pochodzą one z XVIII – XX wieku, przy czym grupę najliczniejszą stanowią tutaj macewy z XIX stulecia. W tej części cmentarza wyróżnia się grób zmarłego w dniu 9 października 1803 r. Menachema Mendla Horowica, rabina i cadyka z Rozwadowa i Leska. Jest on znany również jako ojciec cadyka Naftalego Cwi Horowica z Ropczyc.
Nie brak też na tym cmentarzu mogił symbolicznych, które mają nam przypominać o ofiarach Holocaustu – Żydach z leskiego getta oraz o tych, których zamordowano na tutejszym cmentarzu.
Więcej artykułów o ciekawych miejscach do zwiedzenia w Bieszczadach znajdziesz w serwisie www.tarnica.pl.